Ako čistiť graffiti

graffity_1

Je pravda, že rozkvet kultúry graffiti v 90. rokoch a na konci 90. rokov už dávno pominul. Avšak čistenie a obnova povrchov zasiahnutých rôznymi druhmi graffiti je pre verejnosť stále aktuálnou témou. Niektoré graffiti sú síce pohľadné, ale vo väčšine prípadov ide o zbytočné poškodzovanie daného povrchu a vizuálne neestetické diela.

O akom type poškodenia hovoríme? Ide predovšetkým o vizuálne poškodenie, tj. estetické, ktoré vo väčšine prípadov nemá žiadny významný alebo dodatočný vplyv. Pozor! Výnimkou môžu byť napríklad premaľované okná na dopravných prostriedkoch alebo premaľované dopravné ukazovatele, kde vzniká nereálne riziko zníženia napríklad dopravnej prehľadnosti.

Tieto dve úrovne znečistenia je možné rozdeliť na menej akútne, kde je možné použiť menej invazívny typ čistenia a na zásadne akútne, kde je potrebné rýchlo napraviť bývalý vzhľad pôvodného povrchu.

Odporúčané metódy čistenia:

Za najšetrnejšiu metódu, možno považovať čistenie manuálne - mechanické. Potom nasleduje starostlivé čistenie tlakovou vodou s opatrným dávkovaním tlaku. Chemické čistenie môžeme ešte stále radiť medzi pomerne šetrnú formu - dnes je na trhu veľké množstvo chémie a čistiacich prostriedkov na riešenie tohto problému. Ide o čistenie relatívne účinné. Veríme, že pri graffiti, ktoré je namaľované na hladký povrch bežnou farbou v spreji, sa vysporiadate práve s chemickým prostriedkom, alebo odstraňovačom farby relatívne jednoducho. Príkladom sú výlohy obchodov, okná automobilov, dopravné prostriedky, pozinkované povrchy a podobné. Všetky tieto metódy sú relatívne rýchle a výrazne nezasahujú do štruktúry reštaurovaného povrchu.

 graffity1_1

 

Druhým najčastejšie viditeľným, ale časovo menej náročným typom znečistenia je napríklad široká škála murovaných, ocelových a drevených mostných konštrukcií. V tomto prípade je ideálne použitie pieskovacieho zariadenia. Ide o veľké plochy a vzhľadom na hrubosť povrchu je tu čistenie abrazívnym materiálom podstatne účinnejšie. Tu iba rozlišujte materiály, ktoré chcete vyčistiť. Napríklad kov, murivo a drevo. Každý materiál má inú tvrdosť. Pri výbere abrazíva a vhodného pieskovacieho zariadenia zvážte tiež veľkosť pieskovanej plochy, stav materiálu alebo jeho pevnosť. V ďalších článkoch sa dozviete, ako čistiť drevo, ako čistiť murivo alebo ako čistiť kovovú plochu.

graffity2

Ako vybrať vhodné pieskovacie zariadenie:

Pri výbere zariadenia je dobré zvážiť ekonomickú návratnosť. Pre osobné použitie zariadenia na menších plochách odporúčame zaobstarať zariadenie PROFI. Pre firmy zaoberajúce sa renováciou a čistením odporúčame rad PREMIUM. Tieto pieskovačky sú finančne náročnejšie, ale sú pripravené na plnenie náročnejších pracovných úloh. Rozdiel spočíva predovšetkým v rozmanitosti príslušenstve, výkone a kvalite spracovania.