Pieskovanie kamenného muriva

KAMEN1

Pieskovanie a všeobecná renovácia kamenných povrchov je už dlhodobo obľúbenou záležitosťou, najmä v stavebníctve. Pieskovanie sa vykonáva predovšetkým u mäkšieho kameňa ako je napríklad pieskovec, a to u všetkých jeho typov, ktorými sú napríklad najtvrdší Božanovský, Hořický alebo napríklad Tešínsky pieskovec. Pamätajte na to, že pieskovaním sa povrch kameňa radikálne zmatní – preto sa nehodí na úpravu leštených povrchov ako napríklad pri väčšine mramorov, žúl a podobného.

Pred čistením kameňa pieskovaním vždy zvážte šetrnejšie metódy čistenia jeho povrchu. V súčasnej dobe je k dispozícii mnoho metód. Môže to byť iba čistenie tlakovou vodou alebo chemickým prostriedkom ako je napríklad chémia od Bellinzoni. Čím šetrnejšie čistenie, tým lepšiu službu môžete kameni poskytnúť. Vždy dokonale čisté neznamená aj dokonale chránené!

Na to nadväzujú rovné výhody a nevýhody pieskovania. Medzi výhody patrí maximálna účinnosť čistenia, rýchlosť čistenia a hospodárnosť čistenia, ale aj použitie vhodných abrazív a ekologické aspekty. Pre niekoho môže byť ďalšou výhodou to, že pôvodná štruktúra kameňa je horšie čitateľná. To môže byť užitočné v prípade, že kameň nebol riadne ošetrený.

Medzi nevýhody potom patrí vysoká prašnosť počas prevádzky, zlá manipulácia so zariadením v ťažko prístupnom teréne a strata štruktúry kameňa. To je nevýhoda najmä v prípade, že ste napríklad majiteľom krásnych ručne opracovaných kamenných diel. Hlavnou nevýhodou a nepríjemnosťou hrubého a agresívneho pieskovania je stále strata pieskovcovej krusty. Vzhľadom na dlhú životnosť každého kameňa sa na jeho povrchu časom vytvorí tvrdá krusta, ktorá chráni pred účinkami poveternostných vplyvov a erózie. Táto prirodzená ochrana je založená na princípe dlhodobého vyplavovania spojivových látok z kameňa na povrch kameňa. Akonáhle je teda „krusta“ odstránená, kameň nie je schopný znovu vytvoriť krustu a jeho pevnosť je výrazne znížená. Preto sa po pieskovaní, najmä pieskovaní pieskovca, odporúča čistý povrch ošetriť chemickými prostriedkami, ako sú spevňovače a hydrofobizačné prostriedky.

Výber správneho zariadenia a abrazíva je jednoduchý: rad PROFI je vhodný pre tých, ktorí pracujú na malých plochách as jemnými detailmi. Naopak, rad PREMIUM je vhodný pre firmy a živnostníkov, ktorí sa touto prácou živia. Rozdiely spočívajú predovšetkým vo výkone strojov, nárokov na vzduch, dostupnosti príslušenstva a kvalite spracovania strojov.

U PREMIUM pieskovačiek sa často používajú abrazívne materiály, ako je oceľová troska alebo jej náhradky. Pri pieskovačkách PROFI sa používajú náhradky kremičitého piesku. Pamätajte, že správna hrubosť abrazíva predstavuje 50% úspechu projektu. Na konzultáciu o výbere abrazíva nás neváhajte kontaktovať na telefónnom čísle +421 904 126 999.